Veslački savez Srbije je pravni naslednik nekadašnjeg Jugoslovenskog veslačkog saveza, osnovanog 13. avgusta 1922. godine u Ljubljani.
Osnivačkoj skupštini Saveza prisustvovali su delegati 12 veslačkih klubova iz Beograda, Zagreba, Ljubljane, Splita, Sušaka, Zadra, Osijeka, Karlovca, Velikog Bečkereka i Vukovara. Tada je dogovoreno da sedište Jugoslovenskog veslačkog saveza bude u Beogradu. Prvo prvenstvo Jugoslavije održano je 8. septembra 1923. u Crikvenici, a već naredne, 1924. godine, naš Savez je primljen za vanrednog člana Svetske veslačke federacije (FISA), kada je reprezentacija Jugoslavije prvi put učestvovala i na Evropskom prvenstvu.
Dve godine kasnije, 1926, postali smo i redovni član FISA. Prvi put naša reprezentacija je učestvovala na Olimpijskim igrama 1936. u Berlinu. Jugoslovenski veslački savez delovao je skoro 19 godina, sve do Aprilskog rata 1941, i za to vreme Jugoslavija je bila domaćin 33. Prvenstva Evrope, koje je održano od 2. do 4. septembra 1932. godine u Beogradu, na Adi Ciganliji. Kao kuriozitet ostaće zabeleženo da je ovo prvenstvo otvorio kralj Aleksandar Karađorđević.